25.09.2013
Ponad 570 osób w Historycznym Pochodzie Borowiaków 21 września 2013 r. ulicami Tucholi przeszedł już po raz drugi Historyczny Pochód Borowiaków. W zeszłym roku w Pochodzie uczestniczyło ok. 300 osób – w tym było ich już ponad 570! Przemarsz zakończył się w Parku Zamkowym, gdzie przez kilka godzin trwał bogaty w atrakcje Kiermasz Borowiacki.
Przemarsz pochodu na trasie Starostwo Powiatowe – Park Zamkowy trwał ponad godzinę i przy bardzo sprzyjającej tego dnia aurze zgromadził sporą ilość widzów. Na czele pochodu szła Starosta Tucholski Dorota Gromowska z Wicestarostą Wiktorem Metkowskim, towarzyszył im Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Za orkiestrą dętą ze Śliwic szły postaci i grupy związane z historią Borów Tucholskich, m.in. Bartłomiej Nowodworski, bractwa rycerskie, żołnierze z okresu II wojny światowej, patronka Tucholi – Święta Małgorzata. Nie zabrakło także postaci z legend, takich jak Borowa Ciotka czy rycerz Zbysław, jak też przedstawicieli wiosek tematycznych. Pochód zamykała orkiestra dęta z Bysławia i zabytkowe pojazdy. W Parku Zamkowym wszystkie postacie zostały zaprezentowane przez prowadzącego imprezę, podobnie jak w zeszłym roku, Wiesława Szołtuna. Na rozpoczęcie Kiermaszu Borowiackiego Piotr Grzywacz zagrał na rogu myśliwskim hejnał Borów Tucholskich, po czym zaśpiewano wspólnie piosenkę „Jesteś” (słowa Józef Sporny, muzyka Piotr Talkowski). Oprawę imprezy stanowiły występy artystyczne następujących zespołów: Zespół Pieśni i Tańca „Młodzi Borowiacy” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi, Międzyszkolny Zespół Muzyki Dawnej Capella Pro Musica Antiqua działający przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Tucholi, grupa cyrkowa oraz grupa bębniarzy z Żalna, „Karolaki” z Karolewa i „Grzybianie” z Krzywogońca, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jenot”, Chór Camerata działający przy Tucholskim Ośrodku Kultury pod dyrekcją Marzenny Tyrańskiej, orkiestry dęte ze Śliwic oraz Bysławia. Walki rycerskie i zabawy dworskie prezentowało Bractwo Rycerskie Herbu Tur z Chojnic oraz grupa Dąb Pomorza z Torunia. Koło Gospodyń Wiejskich z Legbąda pokazało przedstawienie „Jak to dawniej na wsi w Legbądzie Bywało” w reżyserii Bogusławy Tecław. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska z potrawami regionalnymi oraz wyrobami miejscowych twórców. Zarówno dzieci, jak i dorośli brali udział w niecodziennych zabawach proponowanych na poszczególnych stoiskach, m.in. na mobilnym stoisku ekologicznym przygotowanym przez Stowarzyszenie „Tilia”. Publiczność bardzo chętnie głosowała także na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a wybór nie był łatwy, bo każdy z wieńców był misternie i pomysłowo wykonany. W konkursie zwyciężyło KGW Klonowo, niewielką różnicą głosów pokonując KGW Tuchola. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowane zostały przez Getin Noble Bank SA oraz Powiat Tucholski. W II Historycznym Pochodzie Borowiaków prezentowane były następujące grupy:
Obszerna galeria zdjęć znajduje się TUTAJ Historyczny Pochód Borowiaków i Kiermasz Borowiacki współfinansowane były w ramach „małych projektów” Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Bory Tucholskie” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 oś IV Leader. Przygotował Wydział Promocji i Sportu |